Chikamberpur, Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AAFCP6723M1ZX
Call 07942816717 87% Response Rate
Send Enquiry
| Material | Kraft Paper |
| Usage/Application | Electronic |
| Brand | Pim Packaging Private Limited |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Type | Plain |
| Thickness | 3 mm |
View Complete details
| Weight Holding Capacity | < 5 Kg |
| Number of Ply | Double Wall 5 Ply |
| Usage/ Application | Industrial Supply & Logistics |
| Style of Corrugated box | Regular Slotted Container |
| Weight Holding Capacity (Kg) | 5 - 10 Kg |
| Application | Industrial Supply & Logistics |
| Type of Printing | Flexo |
| Shape | Rectangular |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Fully Recycled Liner |
| Type Of Flute Used | Type A Flute(Thickness 1/4) |
| Surface Coating | PVC Coating, Laminated Coating |
| Special Finish | Spot UV Finish, Embossing |
View Complete details
| Number of Ply | Triple Wall 7 Ply |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 5 Kg |
| Type of Printing | Lithography / Offset |
| Surface Coating | Gloss Varnish, PVC Coating |
| Style of Corrugated box | Full Overlap Slotted Container |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Partly Recycled Liner Paper |
| Shape | Rectangular |
| Material Grade(GSM) | 140/150 GSM |
| Type Of Flute Used | Type C Flute (Thickness 11/64) |
| Application | Gifts & Crafts, Apparels / Clothing, Office Supply / Stationery, Food Packaging |
| Special Finish | Debossing, Embossing |
| Property | Disposable, Food Grade |
View Complete details
| Material | Kraft Paper |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Pim Packaging Private Limited |
| Shape | Rectangle |
| Material Grade(GSM) | 270-350 GSM |
| Features | Disposable |
| Pattern | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 2 mm |
View Complete details
| Number of Ply | Single Wall 3 Ply |
| Board Grade(No. Of Ply) | Single Wall 3 Ply |
| Weight Holding Capacity (Kg) | 5 - 10 Kg |
| Style of Corrugated box | Full Overlap Slotted Container |
| Type of Printing | Flexo |
| Surface Coating | Laminated Coating |
| Shape | Rectangular |
| Application | Food Packaging, Healthcare |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Partly Recycled Liner Paper |
View Complete details
| Usage/Application | Shipping |
| Material | Corrugated Kraft Paper |
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Plain |
| Color | Brown |
| Property | Disposable |
| Features | Disposable |
| Brand | Pim Packaging Private Limited |
| Storing Material | Edible & Non-Edible |
Features:
Excellent tearing strength
Oil resistant
Lightweight
High load bearing capability
View Complete details
| Shape | Square |
| Style of Corrugated box | Regular Slotted Container |
| Application | Industrial Supply & Logistics |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Virgin Kraft Paper |
| Material Grade(GSM) | 115/125 GSM |
| Color | Brown |
| Surface Coating | Gloss Varnish |
| Property | Disposable |
| Brand | Pim Packaging Private Limited |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3 mm |
View Complete details
| Board Grade(No. Of Ply) | Single Wall 3 Ply |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Virgin Kraft Paper |
| Shape | Rectangular |
| Application | Textiles, Apparels / Clothing, Gifts & Crafts |
| Material Grade(GSM) | 140/150 GSM |
| Color | White |
| Brand | Pim Packaging Private Limited |
| Surface Coating | Gloss Varnish |
| Property | Disposable |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3 mm |
Cardboard shoe boxes are available if you own a shoe business and need packaging for your merchandise, or if you simply need some storage boxes for your shoe collection. They come in a number of different styles.
One of the most commonly used styles is the two piece, which includes carton and lid, like the one shown below.
View Complete details
| Board Grade(No. Of Ply) | Single Wall 3 Ply |
| Number of Ply | Single Wall 3 Ply |
| Weight Holding Capacity (Kg) | 5 - 10 Kg |
| Style of Corrugated box | Die Cut |
| Type of Printing | Preprint |
| Application | Food Packaging / Pizza Boxes, Electronic Products |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Partly Recycled Liner Paper |
| Type Of Flute Used | Type A Flute(Thickness 1/4) |
| Material Grade(GSM) | 185/200 GSM |
| Surface Coating | Gloss Varnish, Textured Coating |
| Special Finish | Foil Stamping, Window Patching |
| Property | Disposable, Termite Resistant, Handmade |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details