Chikamberpur, Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AAFCP6723M1ZX
Call 07942816717 87% Response Rate
Send Enquiry
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Brown |
| Brand | Pim Packaging Private Limited |
| Gsm | 400 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Printed |
| Thickness | 2 mm |
View Complete details
| Material | Kraft Paper |
| Usage/Application | Personal Care |
| Brand | Pim Packaging Private Limited |
| Shape | Rectangular |
| Type | Printed |
| Special Finish | Embossing |
| Thickness | 1 mm |
View Complete details
| Number of Ply | Single Wall 3 Ply |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 5 Kg |
| Board Grade(No. Of Ply) | Single Wall 3 Ply |
| Application | Shoe Packaging box |
| Style of Corrugated box | Full Overlap Slotted Container |
| Type of Printing | Light Weight |
| Surface Coating | Laminated Coating, Spot UV |
| Property | Biodegradable, Moisture Proof |
View Complete details
| Service Location | Ghaziabad |
| Usage/Application | medicine boxes |
| Usage | Packaging |
| Type | Mono |
| Country | India |
View Complete details
| Shape | Rectangle |
| Material Used | Recycled Paperboard |
| Type of Printing | Screen Printing |
| Usage/Application | Packaging |
| Material Grade(GSM) | 400-460 GSM |
| Brand | Pim Packaging Private Limited |
| Special Finish | Embossing |
| Thickness | 2 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4000 Piece
| Material | Paper |
| Box Capacity | 250 gms |
| Number Of Compartments | 4 Compartments |
| Customizable | Yes |
| Shape | Rectangular |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Material | Duplex Paper |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 2 Kg |
| Application | Personal Care & Cosmetics |
| Color | Multi Color |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Capacity | 1kg |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Packaging |
| Is It Handmade | Handmade |
| Is It Customized | Customized |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Style | Handled |
| Product Type | packaging brown paper beg with window |
View Complete details
| Number of Ply | Double Wall 5 Ply |
| Weight Holding Capacity (Kg) | 5 - 10 Kg |
| Type of Printing | Preprint |
| Style of Corrugated box | Full Overlap Slotted Container |
| Application | Textiles, Electronic Products, Healthcare, Food Packaging, Industrial Supply & Logistics, Relocation / Packing |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Coating | Laminated Coating, Spot UV |
| Special Finish | Additional Cut Out, Foil Stamping, Embossing |
| Property | Moisture Proof, Termite Resistant |
View Complete details
| Material | PVC |
| Size | As per requirement |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Multiple |
| Is It Customized | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details